V rámci Európskej zelenej dohody sme sa zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 55 % voči stavu v roku 1990 a do roku 2050 dosiahnuť tzv. klimatickú neutralitu. To znamená hlavne neustále znižovať množstvo vypúšťaných skleníkových plynov.
Kľúčový problém
Čo však s emisiami, ktoré už boli vypustené a stali sa súčasťou atmosféry ako imisie? A čo tie, ktoré do ovzdušia jednoducho musia byť vypustené – dá sa s nimi niečo robiť? Tento problém sa stal jednou z najväčších výziev pre globálnu komunitu.
Riešenie na obzore: Priamy zachytávač oxidu uhličitého (DAC)
Jedným z prvých startupov, ktorý už vo roku 2009 založili dvaja študenti z techniky Zürichskej univerzity bol „Direct Air Capture“ (DAC). Ich technológia zameriava na zachytávanie oxidu uhličitého chemickou cestou na špeciálne filtre. Zostrojili modulárny kolektor a v roku 2017 otvorili dve skúšobné prevádzky.
Prvý úspech
V roku 2021 na Islande otvorili prvú „továreň“ už s overenou technológiou DAC na svete, ktorá si poradí so 4 000 tonami oxidu uhličitého za rok. Zachytený oxid uhličitý zmiešavajú s vodou a pumpujú do hĺbky 800 až 2 000 metrov pod zem. Vďaka prírodnej mineralizácii sa počas niekoľko rokov pri kontakte s čadičovou skalou zmení na horninu. Umiestnenie na Islande ťaží z priaznivých geologických podmienok, ako aj z dostupnosti obnoviteľných energetických zdrojov.
Rastúce ambície
V júni 2022 (tiež na Islande) začali stavať ešte väčšiu továreň s názvom „MAMMOTH“ a kapacitou 36 000 ton za rok. Postupne sa chcú dostať až k 1 gigatone oxidu uhličitého za rok odobratého z atmosféry do roku 2050, teda k ekvivalentu 2 % súčasnej produkcie skleníkových plynov.
Výzva ceny
Veľkou brzdou pre technológiu DAC je jej vysoká cena, ktorá je v súčasnosti okolo 250 eur na tonu oxidu uhličitého. Predpokladá sa však zníženie ceny pomocou investícií a dobrovoľných kompenzácií za vypustené skleníkové plyny. Napríklad, spoločnosť Microsoft uzavrela so spoločnosťou 10 ročnú zmluvu, ktorá mu má pomôcť ku klimatickej pozitivite a eliminovať všetky emisie, ktoré vyprodukoval od roku 1975.
Budúcnosť technológie
Takáto inovatívna technológia otvára cestu k dosiahnutiu klimatickej neutrality a zlepšeniu stavu nášho planéty. S ďalším pokrokom a investíciami sa očakáva, že DAC môže byť kľúčom k zachráneniu nášho životného prostredia.
Autor: RNDr. Maroš Sirotiak, PhD.