Prevažná väčšina plastov, ktoré dnes vo veľkej miere používame v rôznych aplikáciách je syntetického pôvodu. Tento materiál má nespočetné množstvo vlastností, ktoré z neho robia perfektný materiál. Jeho spotreba neustále narastá a s tým súvisí aj rastúce množstvo odpadu, čo má významný vplyv nielen na životné prostredie, či zvieratá, ale v konečnom dôsledku aj na zdravie ľudí. 

V čom je problém, keď sú plasty také „super“? 

Plast je síce perfektný materiál, ale nesmierne problematický odpad. Aj tu platí, že každá minca má dve strany. Vyrobili sme si také plasty, ktoré spĺňajú naše požiadavky – vydržia dlho a sú odolné rôznemu zaobchádzaniu, problémom je však potom ich „spracovanie“, keď sa stanú odpadom. Hlavným problémom pri recyklácii plastov je ich kvalita a cena v porovnaní s novo vyrobenými materiálmi. Situáciu komplikuje aj to, že plastov je mnoho druhov. Ich recyklovanie je potom oveľa náročnejšie, drahšie a výsledný produkt nemá očakávanú kvalitu. Niektoré plastové odpady dokonca vôbec nie je možné recyklovať, napr. z dôvodu ich zloženia. Tento odpad sa buď skládkuje, spaľuje, alebo končí nezhodnotený v prírode – na plážach, v lesoch, riekach a moriach. 

Koľko plastov sa ročne vyrobí? 

Svetová produkcia plastov rástla za posledné desaťročia exponenciálnym tempom. Zatiaľ čo v roku 1950 sa vyrobilo len 1,5 milióna tony plastov, v roku 2022 ich bolo až 400,3 miliónov ton. 

Pár zaujímavých informácií 

  • Za najväčší plastový ostrov je označovaná „Veľká tichomorská odpadková škvrna“, pričom  okrem tohto sa v oceánoch nachádzajú ďalšie 4 obrovské plastové ložiská. Odpady sa hromadia v oceánskych gyroch. Sú to miesta, kde sa pod vplyvom rotácie zeme stretávajú morské prúdy a vytvárajú obrovský vír. Dôsledkom týchto pohybov je plastový odpad nasávaný k centru tohto víru a vytvára sa tak „ostrov z plastu“. 
  • Plasty sa objavili aj na najhlbšom mieste zemského povrchu – v 11 kilometrov hlbokej Mariánskej priekope bola nájdená igelitová taška. 
  • Prognózy hovoria, že ak budeme pokračovať v nastavenom trende, tak do roku 2050 bude v oceánoch viac plastov ako rýb.  

Zaujala vás táto problematika?  

Pri hľadaní ďalších informácií si môžete pomôcť kľúčovými slovami Great Pacific Garbage Patch. 

Autor:
Ing. Lenka Blinová, PhD.